Jak chłodnictwo wykorzystuje suchy lód?

Użytkowanie analogiczne zwykłego lodu

Suchy lód znany jest od dawna. Jego wykorzystanie jest podobne do zwykłego lodu. Różnią się te dwa produkty tym, że jeden przechodzi ze stanu stałego w wodę, a drugi ze stanu stałego w stan gazowy - zachodzi tu zjawisko sublimacji. W chłodnictwie suchy lód jest dość często stosowany, ale nie tylko do schładzania, ale również do innych celów, o czym będzie poniżej. Suchy lód jest dopuszczony do stosowania jako dodatek do żywności na terenie UE. Najczęściej suchy lód ma zastosowanie, gdy produkt wymaga szybkiego schłodzenia, albo musi być gdzieś przewieziony, a brak jest naczepy chłodni.

Suchy lód zważywszy pokaźne bezpieczeństwo

Zaletą suchego lodu jest fakt, że jest to produkt w pełni naturalny, ponieważ uzyskuje się go ze sprężenia dwutlenku węgla, który ma niską temperaturę zamarzania bo aż -78,5ºC. Suchy lód ze względu na duże bezpieczeństwo stosowania znajduje coraz to nowe zastosowania. Niewiele osób wie, że, granulat z suchego lodu stosuje się do czyszczenia trudnych powierzchni. Czyści się nim tak, jak piaskiem, ale oprócz działania mechanicznego, suchy lat wymraża zabrudzenia i stają się one kruche. Ulegają tej metodzie nawet graffiti. Tak więc chłodnictwo wkracza w różne dziedziny życia.

Element, należy ulokować środkowy

To jednak nie wszystko. Czasami trzeba dopasować do siebie bardzo ścisło różne elementy z metalu. Ten element, który trzeba włożyć jako środkowy, schładza się suchym lodem, co powoduje jego kurczenie. Po tym, jak ta część się ogrzeje nastąpi jej rozszerzenie i elementy będą do siebie bardzo ściśle przylegać. Chłodnictwo dzięki takim produktom wchodzi w różne nowe dziedziny życia, czasami nawet nas zaskakuje jego użycie.

Należy jednak zalecić środki ostrożności:

To sprawia, że nie należy dopuszczać do tej substancji dzieci.

Copyright